Önbilgileri geçip direkt ilk konuya gitmek için tıklayınız

 

Machine Learning öğrenebilmek için bazı ön bilgiler gerekli,en azından bazı konulara aşina olmanız lazım.Lineer Cebir, Olasılık, İstatistik, Calculus bunlardan en önemlileri. Algoritmaları uygularken matrislerle çok yakında  ilgileneceğiz ve algoritmalar üzerinde küçük uygulamalar yaparak performansını artıracağız.

Benim kullandığım kaynaklar:

Anrew Ng's Machine Learning Course on Coursera

Kullanığım ana kaynak bu ve şuana kadar pişmanlık duymadım. Andrew Ng Stanford Üniversitesinde Bilgisayar ve elektronik bilimi üzerine profesörlük yapıyor. Konu anlatımları oldukça açıklayıcı ve anlatımlarında az biraz ingilizce bilen herkesin anlayabileceği bir ingilizce kullanıyor. Kurs toplam 11 hafta sürüyor ve her haftanın sonunda quiz oluyorsunuz. Ayrı olarak kodlama ödevi veriliyor.Projenin kemik yapısını siteden indiriyorsunuz ve algoritmaları kodlamaya başlıyorsunuz. Projeleri Octave/Matlab üzerinden yapıyorsunuz, ki bu da hazır kütüphanelerden kaçınmak demek. Hazır kütüphaneleri kullanmak mantıklı bir seçim olsa da, daha mantıklısı o kütüphanelerin nasıl çalıştığını bilmek. Yani bu kursun bitiminde Machine Learning için hazır kütüphaneleri kendiniz kodlayabilirsiniz ve böylece de en derinden işin mantığını anlamış oluyorsunuz. Bu kursun bir diğer avantajı da popüler olması, yani Andrew Ng'nin anlattığı konularda anlamadığınız yerler olduğu zaman, dersi alan birçok kişi olduğu için yardımlaşma olanağız çok yüksek. Zaten kursun kendi bünyesinde de her hafta için tartışma forumları var. Bir sorunuz olduğu zaman mentorler genelde çok hızlı cevap veriyorlar.

Şimdi yardımcı kaynaklardan bahsedeyim

1-Towards Data Science

Bu sitede data science ile ilgili hemen her şeyi bulabilirsiniz. Anlamadığım şeyleri google'da aradığım zaman genelde bu site karşıma çıkıyordu. Sitenin bünyesinde sorularınızın büyük kısmına cevap alabileceğinizi düşünüyorum.

2-Kdnuggets

Güzel bir site ve içerikleri çok geniş. Data Science ile ilgili birçok habere ulaşabileceğiniz, kursları izleyebileceğiniz, forumda soru sorabileceğiniz, projeleri inceleyebileceğiniz bir site.

3-Analytics Vidhya

Bu site özellikle Hindistan da çok yaygın, zaten Hindistanlalılar yazılım dünyasında aldılar başlarını gidiyorlar, onlardan çok şey öğrenebiliriz. Forumlarda zaten konu açtığınız zaman gereken yardımı yapacaklardır.

 

Daha kullanığım birçok kaynak var ama en temel olanlar bunlar. Benim bu sitede paylaştığım içerikler, %90 Coursera'daki kurstan öğrendiklerim, yani eğer sizde o kursu takip ederseniz çok daha iyi bir adım atmış olursunuz.

 

Neler Paylaşacağım?

Öncelikle kendi aldığım notları buraya geçirerek konu anlatımları yapacağım ve her konunun bitiminde algoritmanın Octave/Matlab implementasyonları yapacağım. Daha sonraki süreçte ayrı olarak Python ile de kodlama yapacağım. Hayatınızda hiç Octave veya Matlab kullanmadıysanız, bu bir sorun değil çünkü kodlama yaparken neyin ne işe yaradığını da not düşmeyi düşünüyorum.